

Bővebb ismertetőként ajánljuk Dudás Mihály volt elnökünk, alapítónk "A Kecskeméti Íjász Egyesület első 20 éve 1997-2017" című krónikáját, melyet IDE kattintva tölthettek le.
- Születése:
A pálya-, terep,- vadász-, versenysportot és a hagyományőrző történelmi íjászatot kedvelők körét, a kecskeméti "Kandó Kálmán" Szakközépiskola és Szakmunkásképző Iskola Diáksportkörén (DSK) belül, az intézmény akkori vezetőinek támogatásával, a városunk íjászsportjának újraélesztésére 1994-ben 12 fő amatőr íjász hozta létre. A sporttörvények változása és a lehetőségek kiszélesedése után a Kecskeméti Íjász Egyesület 1997. január 31-én alakult meg 22 fővel, a DSK jogutódjaként. Lásd az Alapszabályt! Egyesületünk tagja a Magyar Íjász Szövetségnek (MÍSZ), a Városi Civil Kerekasztal Sport- és Szabadidős, illetve a Hagyományőrző Tagozatainak, valamint 2012-től a Kecskeméti Sportegyesületek Szövetségének.
- Tagsága:
A teljes jogú tagok száma stabilan 30-40 fő. Túlnyomó többség felnőtt férfi, de nemenként minden korcsoportba tartozó íjász megtalálható. A lovasíjászat kivételével minden szakággal (Lásd az alábbi plakátunkat!) foglalkozunk. A leigazolt sportolók a versenysportok közül a terep-, pálya-, történelmi-, és vadászíjászatban kiemelkedő hazai és nemzetközi szintű eredményeket értek el. Pályaíjászatban európai és világversenyeken 1994-96 között - csigás férfi kategóriában - dobogós helyezéseket szerezett egy versenyzőnk. Több korosztályban, kategóriában, országos bajnokságokat nyert, I-II-III. osztályú minősítéseket szerzett aktív, tehetséges versenyzőkkel büszkélkedhetünk. Az egyesületben jelenleg a hagyományőrző íjászatot kedvelők vannak többségben, akik több alkalommal az országos szintű íjászversenyein is vitézesen helytálltak.
- Edzések helyszínei:
Szabadtéri edzésekre az egyesületünk a Műkertvárosi Sportcentrum (Kecskemét, Szent István város 1./A) belső, erdősített területén a Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatától kapott helyet. Tavasztól ősz végéig a szabadtéri lőtéren, hetente két alkalommal (kedd és csütörtök délután) tartunk közös edzéseket. A teljes jogú tagok ezen felül önszorgalomból, a Házi-, és Baleset-megelőzési Szabályzat betartásával többször gyakorolhatnak. A következő évre való felkészülésre, a téli edzési lehetőségre egy befogadó intézménytől bérelt sportcsarnokban heti egy alkalommal - biztosít helyet az egyesület. Edzéseink nyilvánosak, de az érdeklődőknek is kötelező betartani a baleset-megelőző szabályokat.
- Oktatás, sportszakmai képzései:
Anyagi lehetőségek miatt állandó, fizetett edző és technikai személyzetünk nincs.
Gyakorlópályák (Külső- és belső) kialakítását és fenntartását, az eszközök karbantartását a tagok kötelező közösségi munka keretei között végzik.
A kiemelkedő eredményeket elért, nagy tapasztalattal rendelkező tagjaink oktatják a kezdőket. Gyakorlott íjászok az edzések során egymás között cserélik ki a versenyeken szerzett tapasztalatokat. Alkalmanként meghívott szakedzők segítik felkészüléseinket. Ez a módszer eddig sikeres volt, hiszen az egyesület eredményesség szempontjából - többségében a történelmi kategóriákban - országos szinten mindig dobogós helyen volt/van. Egyéb kategóriákban is kiváló eredmények születtek.
- Technikai eszközei:
A kezdők oktatásához, a versenyekre való felkészülésekhez, megfelelő számú, méretű és minőségű vesszőfogókkal és egyéb eszközökkel rendelkezik az egyesület. A közös tulajdonban lévő íjakat a kezdők oktatására használjuk. A versenyzéshez szükséges, megfelelő egyéni sportfelszerelésről (Pl. az íj, nyílvesszők, stb.) többnyire, az igénye és anyagi lehetősége szerint minden tag saját maga gondoskodik.
Egyebek:
Az íjászat népszerűsítése érdekében meghívásra, felkérésre az egyesület tagjai bemutatókat tartanak, ahol az érdeklődőkkel megismertetik a sportág alapjait. Ilyen alkalmakkor a bátrabbak kezükbe vehetik, kipróbálhatják a különböző íjainkat, sporteszközeinket. A hagyományőrző bemutatók mellett azonban a többi kategóriában is az országos és nemzetközi szintű eredmények emelésére irányuló törekvésünk az elsődleges. Az olimpiai kategória fejlesztését folyamatosan szorgalmazzuk.

